Όξινη Βροχή

Τάξη: Γ - Διαθεματική Εργασία

Τίτλος: Όξινη βροχή

Υπευθ. Καθηγ: Ρήγας, Σπυροπούλου, Τσαγκατάκης, Χριστοδούλου

Η διαθεματική εργασία ΟΞΙΝΗ ΒΡΟΧΗ πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές του τμήματος Γ2 και εξετάστηκαν πέντε επιμέρους ενότητες:
1η Οι αιτίες που προκαλούν τη ρύπανση του περιβάλλοντος (αέρα-νερού-εδάφους)
2η Οι ρύποι που ευθύνονται για την όξινη βροχή και ο τρόπος σχηματισμού της όξινης βροχής.
3η Οι επιπτώσεις της όξινης βροχής γενικά και κυρίως η επίδρασή της στα μαρμάρινα αρχαιολογικά μνημεία.
4η Οι επιπτώσεις της όξινης βροχής στη χλωρίδα μαι την πανίδα.
5η Οι διεθνείς συνθήκες για τη μείωση των ρύπων, που ευθύνονται για τη δημιουργία της όξινης βροχής.

Καθηγητές: Ρήγας Σταύρος ΠΕ04,
                  Σπυροπούλου Ιωάννα ΠΕ02,
                  Τσαγκατάκης Αθανάσιος ΠΕ19,
                  Χριστοδούλου Άννα ΠΕ04

Μαθητές: Μπακαγιάννη  Μαρία, Πατρινού  Δήμητρα, Σούφλα  Αντιγόνη, Σωληναραίος Νίκος,,  Σωτηρόπουλος Παναγιώτης, Φλυτζάνης Νεκτάριος, Χαραλάμπους, Θοδωρής, Πανταζής Φώτης, Τριφωνίδης Κώστας, Χατζηγιάννης Παναγιώτης, Ψαρρής Τάσος, Ντακογιάννη Έφη, Περτέση Γιάννα, Πουργιάζου Μαρία, Τουφάκη Ελευθερία, Μιχαήλ Βασίλης, Παπαιωάννου Μάνος, Σαββίδη Αλεξάνδρα, Φουρτούνα Έλενα

Διαβάστε το κείμενο της διαθεματικής εργασίας των μαθητών.

Αν δεν βλέπετε το κείμενο πατήστε εδώ.

Δείτε τις παρουσιάσεις των μαθητών

Ενότητα 1  - Ενότητα 2 - Ενότητα 3Ενότητα 4 - Ενότητα 5