Χριστουγεννιάτικα bazaars: Αγοράζοντας δώρα με νόημα

Το «πνεύμα των Χριστουγέννων». Υπάρχει αυτή η έννοια ή είναι ένα κλισέ, που μας αναγκάζει να προσαρμοζόμαστε στην εποχή; Πριν απαντήσετε, περάστε μια βόλτα από τα χριστουγεννιάτικα bazaars, τα οποία διοργανώνονται από διάφορους φορείς και με διάφορους σκοπούς, αλλά με την εξής κοινή συνισταμένη: αγορές με αγάπη και ιδιαίτερη σημασία. Τα χαμόγελα, η ανθρώπινη επαφή και ο γιορτινός «αέρας» τους δεν μπορούν παρά να μας πείσουν: εκεί θα βρούμε αρκετό από το «πνεύμα» των γιορτών.

Δώρα φιλικά και? φιλανθρωπικά
Αρωγή: Το Κέντρο Διημέρευσης για παιδιά με ειδικές ανάγκες των Αχαρνών πραγματοποιεί χριστουγεννιάτικο bazaar με χειροποίητα είδη διακόσμησης φτιαγμένα με αγάπη από τα παιδιά που φιλοξενούνται στο Κέντρο, νόστιμα γλυκά φτιαγμένα από την εθελοντική ομάδα της οργάνωσης, βιβλία, είδη σπιτιού, κοσμήματα, παιχνίδια, χριστουγεννιάτικα στολίδια και πολλά δώρα «ειδικά» για εσάς. 11-12 Δεκεμβρίου, ώρες 10.30-19.00, Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες, Μποσκίζας και Πλαταιών, Δήμος Αχαρνών.

Make A Wish: Το «Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος» ετοίμασε πολλά χριστουγεννιάτικα δώρα για να διαλέξετε και να ενισχύσετε την χαρά των παιδιών που πάσχουν από επικίνδυνες για την ζωή τους ασθένειες. Το ελληνογερμανικό δημοτικό σχολείο Athener Schule φιλοξενεί την οργάνωση στα πλαίσιο του δικού του χριστουγεννιάτικου bazaar. 4-5 Δεκεμβρίου, ώρες 10.00-16.00, Νηπιαγωγείο-Δημοτικό σχολείο Athener Schule, 25ης Μαρτίου και Βερνάρδου 9, Βριλήσσια.

Αλληλεγγύη: Ο ξενώνας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών «Στοργή» της ΜΚΟ της Εκκλησίας της Ελλάδος «Αλληλεγγύη» ετοιμάζει το bazaar του, που θα μυρίσει σπιτικά γλυκά και θα γεμίσει χριστουγεννιάτικα είδη, βιβλία και κοσμήματα που έχουν επιμεληθεί οι φιλοξενούμενες του ξενώνα. Βρείτε μοναδικά δώρα για τους δικούς σας και βοηθήστε ταυτόχρονα στην καταπολέμηση της οικογενειακής βίας. 7-8 Δεκεμβρίου, ώρες 8.00-20.00, Αρχιμήδους 2 και Ιπποκράτους, αίθουσα εκδηλώσεων Δημαρχείου Γαλατσίου.

Θεοτόκος: Το Κέντρο Ειδικής και Επαγγελματικής κατάρτισης για παιδιά με νοητική υστέρηση Θεοτόκος διοργανώνει διήμερη εορταγορά, όπου θα πωλούνται δώρα φτιαγμένα από παιδιά με ιδιαίτερες ικανότητες, καθώς και από υποστηρικτές του κέντρου. Το γιορτινό πνεύμα, που θα είναι άφθονο στην Τεχνόπολη, θα συνοδεύσει η χορωδία του κέντρου, καθώς και η παιδική χορωδία Τυπάλδου. 11/12 ώρες 14.00-20.00 και 12/12 ώρες 10.00-20.00, Τεχνόπολις Δήμου Αθηναίων, αίθ.Αγγ. Σικελιανός, Πειραιώς 100.

Xeblogarisma: Μια ομάδα bloggers που στηρίζουν τις γυναίκες των φυλακών Θήβας, οι οποίες κρατούνται μαζί με τα παιδιά τους, διοργανώνουν για άλλη μια χρονιά το ετήσιο γιορτινό bazaar τους. Η ποικιλία πρωτότυπων δώρων για τους αγαπημένους σας θα είναι μεγάλη, καθώς πολλά μικροαντικείμενα, στολίδια, παιχνίδια σε συμβολικές τιμές, αλλά και νόστιμες λιχουδιές και προϊόντα πρόκειται να κατακλύσουν το Cabaret Voltaire, όπου θα φιλοξενηθεί η διοργάνωση. 5 Δεκεμβρίου, ώρες 11.00-22.00, Cabaret Voltaire, Μαραθώνος 30, Μεταξουργείο.

Συμπράττω: Η Αργυρούπολη δηλώνει ηχηρό παρόν στο χριστουγεννιάτικο πνεύμα. Οι μαθητές του Γ? Γυμνασίου, οι σπουδαστές του εργαστηρίου ζωγραφικής και οι εθελοντές και δωρητές της περιοχής συνεργάζονται με τον σύλλογο υποστήριξης ατόμων με αναπηρία «Συμπράττω», σε ένα bazaar με οικονομικά αλλά ευφάνταστα δώρα, έργα τέχνης και χρήσιμα αντικείμενα. 5 Δεκεμβρίου, ώρες 9.00-21.00, Πολιτιστικό Κέντρο Μίκης Θεοδωράκης, Κύπρου 68, Αργυρούπολη

Fashion Under Construction: Στο κέντρο του Θησείου, στον πολυχώρο του «Stavlos», τριάντα πολλά υποσχόμενοι Έλληνες σχεδιαστές εκθέτουν την δουλειά τους, σε ένα bazaar που έχει ως επίκεντρο την μόδα, αλλά με φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα θα διατεθούν στο Κέντρο Εναλλακτικής Απασχόλησης και Θεραπευτικών δράσεων «ΔΙΑΔΡΟΜΗ». Πρωτότυπα ρούχα, σικ τσάντες, εκκεντρικά αξεσουάρ, βιολογικά καλλυντικά και διακοσμητικά αντικείμενα θα δώσουν το στίγμα ενός τριημέρου-γιορτής. Η είσοδος, φυσικά, είναι ελεύθερη. 10/12, ώρες 14.00-0.00 (opening party με DJ set), 11/12 ώρες 11.00-20.00, 12/12 ώρες 11.00-0.00, Stavlos, Ηρακλειδών 10, Θησείο.

Δρόμοι Ζωής:
Το 8ο γιορτινό bazaar των Δρόμων Ζωής συμπίπτει με τον εορτασμό των δέκα χρόνων της οργάνωσης. Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να διαλέξουν χριστουγεννιάτικα στολίδια, σπιτικά, χειροποίητα καλούδια και νοστιμιές, χρήσιμα αντικείμενα για το σπίτι, δώρα για όλη την οικογένεια, βιβλία, cd, και κοσμήματα φτιαγμένα στο χέρι με μεράκι. Επίσης, θα υπάρχει έκθεση ζωγραφικών έργων, ενώ με τα έσοδα της διοργάνωσης θα ενισχυθεί το Κέντρο Επικοινωνίας για παιδιά, και εν γένει οι σκοποί της ΜΚΟ «Δρόμοι Ζωής» για την αποδοχή της διαφορετικότητας των ατόμων. 11/12, ώρες 10.00-22.00 και 12/12, ώρες 10.00-20.00, Κέντρο Τεχνών Πάρκου Ελευθερίας, Σταθμός μετρό Μέγαρο Μουσικής.

Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης: Το φετινό bazaar του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης, εκτός από τη διάθεση πολλών και διαφορετικών αντικειμένων σε χαμηλές τιμές, θα πλαισιώνεται και από παράλληλες εκδηλώσεις, όπως διαδραστικά εργαστήρια, προβολές και δρώμενα, εμπνευσμένα από τον χαρακτήρα του Bazaar αλλά και την ατμόσφαιρα των ημερών. Βιβλία, dvd, cd, παιχνίδια, χριστουγεννιάτικα είδη, ημερολόγια, χειροποίητα κοσμήματα, καλλιτεχνικά αντικείμενα και πολλά ακόμη ήδη, όλα προς ενίσχυση του Χατζηκυριάκειου Ιδρύματος Παιδικής Προστασίας. 5 Δεκεμβρίου, ώρες 11.00-21.00, Πειραιώς 205, Ταύρος. Πληροφορίες για την είσοδο στο τηλ. 210 3418570.

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: www.in2life.gr