1o Γυμνάσιο Ζεφυρίου - Μία ακόμα βράβευση για τα σχολεία της περιοχής

Η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης eTwinning (ΕΥΥ), βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τους νικητές του εθνικού μαθητικού διαγωνισμού δημιουργίας αφίσας με θέμα την Καταπολέμηση της Φτώχειας και του Κοινωνικού Αποκλεισμού! που διοργάνωσε στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για το Ευρωπαϊκό Έτος 2010

Στον διαγωνισμό είχαν δικαίωμα να υποβάλλουν συμμετοχή μαθητές από εγγεγραμμένες ελληνικές σχολικές μονάδες στο eTwinning οι οποίες:

• είτε υλοποιούν σχετικό eTwinning πρόγραμμα
  • είτε εκπαιδευτικοί τους είναι εγγεγραμμένα μέλη της Κοινότητας για το Ευρωπαϊκό Έτος
  • είτε οι εκπαιδευτικοί τους συμμετέχουν στο διαδικτυακό μάθημα της ΕΥΥ με θέμα τη Φτώχεια και τον Κοινωνικό Αποκλεισμό.

Τα έργα των μαθητών αξιολογήθηκαν από ανεξάρτητη επιτροπή που συστάθηκε από την Υφυπουργό Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ, για την αξιολόγηση τους.
Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού έχουν ως εξής:

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

• Βραβείο δίνεται στο έργο με αριθμό 39 του Δ1 τμήματος του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ με θέμα : «Όλα τα παιδιά της γης έχουν δικαίωμα στη ζωή.»
  • Έπαινος δίνεται στο έργο με αριθμό 14 του μαθητή Λεονάρδου Κόγια του 10ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με θέμα : «Poverty».
  • Έπαινος δίνεται στο έργο με αριθμό 57 της Ομάδα μαθητών (13 μαθητές) και η Βοηθός της τάξης Παπαδάκη Αργυρή του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΙΚΡΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ με θέμα : «Μοιάζουμε Διαφορετικοί... Αλλά Αισθανόμαστε τα Ίδια».

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ

• Βραβείο δίνεται στο έργο με αριθμό 42 της Β Γυμνασίου  (16 μαθητές) του 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΖΕΦΥΡΙΟΥ με θέμα : «πενία - παιδεία - εγκατάλειψη».
  • Έπαινος δίνεται στο έργο με αριθμό 33 της Μουρτίδου Ελευθερίας του 6ου ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΙΛΙΟΥ με θέμα : «Poverty will kill us».
  • Έπαινος δίνεται στο έργο με αριθμό 31 Του Κλαούντιο Μίτα του 6ο ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΙΛΙΟΥ με θέμα : «without words».